W kosmetykach, które kupujesz w sklepach, bardzo często znajdziesz składnik o nazwie Sodium Bicarbonate. Jest to soda oczyszczona, jeden z najstarszych i najpopularniejszych, naturalnych kosmetyków o bardzo szerokim, dobroczynnym działaniu. Jakie są główne zastosowania sody w kosmetyce? W jaki sposób wpływa ona na skórę, włosy i paznokcie?
Co to jest soda oczyszczona i jakie ma właściwości?
Czym właściwie jest soda oczyszczona? Ma ona postać białego, krystalicznego, bezwonnego proszku (soli). Ten nieorganiczny związek występuje pod różnymi nazwami, m.in.: wodorowęglan sodu, bikarbonat lub kwaśny węglan sodu, NaHCO3. W warunkach domowych soda oczyszczona nazywana jest po prostu sodą kuchenną i służy m.in. do czyszczenia, pieczenia i przygotowywania płukanek do ust.
Jakie właściwości ma soda oczyszczona? Proszek sodowy słabo rozpuszcza się w wodzie. Podgrzewany lub łączony z kwasami, zaczyna uwalniać dwutlenek węgla. Roztwory sodowe, stosowane w kosmetyce i lecznictwie, działają bardzo wszechstronnie:
- eliminują bakterie,
- rozjaśniają skórę,
- regulują pH skóry i narządów układu pokarmowego,
- łagodzą stany zapalne,
- zmniejszają obrzęki po ukąszeniach owadów,
- likwidują niestrawności i zgagę.
Jakie są właściwości sody oczyszczonej w kosmetyce?
Nietrudno zauważyć, że soda oczyszczona (Sodium Bicarbonate), jest często dodawana do kosmetyków pielęgnacyjnych, produkowanych przemysłowo. Ten naturalny składnik w produktach kosmetycznych sprawdza się doskonale jako środek antybakteryjny, rozjaśniający i stabilizujący pH naskórka.
Soda oczyszczona, jako mineralny składnik różnych produktów regenerujących, ułatwia odbudowę oraz wzmocnienie komórek, usuwa też z porów zanieczyszczenia. Roztwory wodno-sodowe świetnie absorbują nieprzyjemne zapachy. Skutecznie zmiękczają też naskórek, który odzyskuje zdrowy, młodzieńczy wygląd i koloryt.
Sodium Bicarbonate, Sodium Hydroxide i Sodium Laureth Sulfate – czy oznaczają to samo?
Każdy, kto chociaż raz przyjrzał się składowi swoich kosmetyków, zetknął się z nazwami: Sodium Bicarbonate, Sodium Hydroxide lub Sodium Laureth Sulfate. Czy wszystkie oznaczają sodę oczyszczoną? Oczywiście, że nie! Wśród wymienionych substancji jest nią jedynie bikarbonat. Pod nazwą Sodium Hydroxide kryje się zaś wodorotlenek sodu, znany szerzej jako soda kaustyczna. Sodium Laureth Sulfate to inaczej alkiloeterosiarczan sodu, środek powierzchniowo czynny o właściwościach spieniających.
Soda: zastosowanie w kosmetyce, przykłady
Ludzie już od wielu setek lat wytwarzają kosmetyki z dodatkiem substancji pochodzenia mineralnego. Soda jest bez wątpienia jednym z najczęściej i najchętniej stosowanych dodatków kosmetycznych. W jakich kosmetykach można znaleźć sodę oczyszczoną? Ich lista jest długa i obejmuje różne grupy produktowe, na przykład:
- kremy do twarzy,
- maseczki,
- peelingi,
- szampony i odżywki do włosów,
- mydła i żele pod prysznic,
- kremy i maści do rąk,
- pasty do zębów,
- płyny micelarne, toniki,
- mleczka do usuwania resztek makijażu.
Soda sprawdza się także jako składnik dezodorantów i antyperspirantów. Jest to również dodatek do:
- regenerujących serów na twarz,
- kosmetyków pielęgnacyjnych dla niemowląt.
Jak więc widać, spektrum zastosowań tego związku jest naprawdę imponujące – nadaje się on zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, jak i dłoni, stóp, paznokci, a nawet okolic intymnych.
Soda oczyszczona w kuracjach oczyszczających
We współczesnej kosmetyce dużą popularnością cieszą się zabiegi, mające na celu kompleksowe oczyszczenie skóry zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na detoksykację i odmłodzenie ciała jest terapia wodą sodową. Jakie daje ona rezultaty?
Roztwór sody kuchennej poprawia pH organizmu, usuwa złogi i wspiera procesy metaboliczne. Kilkudniowe oczyszczanie wewnętrzne sodą przyczynia się również do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Kosmetyki do stylizacji twarzy, zawierające sodę oczyszczoną
Dużą grupę kosmetyków, po które na co dzień sięgają głównie panie, stanowią produkty do stylizacji twarzy. Są to m.in. fluidy, podkłady, pudry w kremie i w kamieniu oraz korektory. W ich składzie często pojawia się składnik o nazwie Sodium Bicarbonate. To właśnie dzięki niemu kosmetyki zachowują idealną konsystencję i lekkość. Soda hamuje też rozwój bakterii i sprawia, że substancje długo zachowują swoje właściwości.
Domowe kosmetyki na bazie sody oczyszczonej
W ostatnich latach wraca moda na naturalne kosmetyki. Coraz więcej osób przygotowuje je samodzielnie, w warunkach domowych, stosując m.in. sodę oczyszczoną. Proszek wystarczy zmieszać z wodą, by uzyskać mineralną płukankę do włosów i paznokci. Można go również wykorzystać do przyrządzania domowej mikstury wybielającej szkliwo i przebarwienia.
Kąpiele sodowe stóp ułatwiają zmiękczanie naskórka przed pedicure. Soda skutecznie zwalcza chorobotwórcze bakterie i grzyby, odpowiedzialne za powstawanie świądu lub plam na delikatnej skórze. Okłady z soli sodowej pozwalają też pozbyć się przykrego zapachu stóp.